A családi kedvezmény érvényesítéséhez nélkülözhetetlen adóelőleg nyilatkozatot év közben csak a munkáltató veheti figyelembe, azonban a törvény kizárja a munkáltatók köréből azt, akinek a javadalmazása nem bérjellegű. Az egyéni vállalkozókon kívül ebbe a kategóriába sorolhatóak az egyéni ügyvédek, egyéni vagy szabadfoglalkozású orvosok, állatorvosok, közjegyzők, önálló bírósági végrehajtók vagy a választott tisztségviselők is. A helyzet így egyértelművé válik: a 2011-es jogszabálymódosítás következtében az egyéni vállalkozóknak nincs lehetőségük év közben érvényesíteni az őket megillető családi kedvezményt.
![]() |
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint azonban a kedvezmény év közbeni érvényesítésének annak ellenére sincs akadálya, hogy csak a munkáltató adhat ki nyilatkozatot, viszont ezt a törvény további feltételekhez is köti. Egyéni vállalkozó akkor jogosult év közben a családi kedvezményre, ha az összevont adóalapba tartozó vállalkozói kivétet számolja el.
Honyek Péter, a Nemzeti Adó-és Vámhivatal adószakmai szóvivője arra is rámutat a Hvg.hu oldalon, hogy az szja-törvény 46. § (9) bekezdése előírja azt is, hogy az egyéni vállalkozó köteles az adóelőleg összegét megállapítani és megfizetni - ideértve a vállalkozói kivétet terhelő adóelőleg összegét is - a negyedévet követő hónap 12. napjáig. Ezek a szabályok vonatkoznak az egyéni ügyvédre, az állatorvosra, a közjegyzőre, az önálló bírósági végrehajtóra és az egyéni szabadalmi ügyvivőre is, mivel őket az Szja tv. 3. § 17. pontja szerint egyéni vállalkozónak kell tekinteni.