Az OÉT-et felváltó Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács semmilyen döntést nem hozhat majd, a kormány ugyanis nem lesz köteles figyelembe venni a véleményét. Emellett a minimálbérről is a kormány dönthet majd – rendeletben, egyeztetés nélkül – írja a Napi Gazdaság.
![]() |
Az új tanácsban ugyan munkaadók, munkavállalók, kamarák, civilek és egyházak is helyet kapnak, de a kormánynak tett ajánlásokon és javaslatokon túl döntési jogkörrel nem rendelkezik. Mivel a kormányzat csak meghívottként képviselteti magát a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsban, így az ajánlásokat sem kell figyelembe vennie. A minimálbér és a bérminimum esetében a korábbi évek tanulsága szerint mindig háromoldali kompromisszum született a kormány, munkaadók és munkavállalók között, azonban a továbbiakban kormányrendelet határozza majd meg ezek mértékét, melyhez mellőzhető lesz az egyeztetés.
„A tárgyalások a kormány szempontjából roppant kényelmesek lesznek, hiszen az adójóváírás kivetezését például egy rendelet útján egyszerűen a munkaadókkal akarják majd kompenzáltatni. Kérdés, ki tudja és ki akarja majd ezt kigazdálkodni. A legrosszabb forgatókönyv szerint akár cégek sora mehet tönkre a teljesíthetetlen követelések miatt. Vagy nem hajták végre az emelést, így a munkavállalók fizetnek majd meg mindenért.” – írja az ügy kapcsán a napilap.