A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 17. §, valamint a Munkaerőpiaci Alapból foglalkoztatási válsághelyzetek kezelésére nyújtható támogatásról szóló 6/1996. (VII. 16.) MüM rendelet 10.§ alapján jelentős összeghez juthatnak a bizonyos kritériumoknak megfelelő vállalkozók. Ez a támogatás nem újdonság, régóta működik a rendszere, de a jelen gazdasági helyzetben különösen fontos a lehetőség minél szélesebb körű terjesztése.
Azok részére, akiket a munkaügyi központ legalább három hónapja álláskeresőként tart nyilván, vagy akik rehabilitációs járadékban részesülnek, és akik önmaguk foglalkoztatását egyéni vállalkozás keretében, gazdasági társaság - a társaság tevékenységében személyesen közreműködő - tagjaként, a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 3. §-a 18. pontjában meghatározott mezőgazdasági őstermelőként oldják meg, a következő támogatások nyújthatók:
a) 3 millió Ft-ig terjedő tőkejuttatás visszatérítendő vagy vissza nem térítendő formában, és
b) legfeljebb hat hónap időtartamra, havonta a kötelező legkisebb munkabér összegéig terjedő támogatás,
c) a vállalkozói tevékenység folytatásához és megkezdéséhez szükséges szaktanácsadás költségeinek támogatása azzal, hogy az a) -b) pontok szerinti támogatások pályázat alapján nyújthatók.
A támogatásban részesülő a vállalkozás vagy mezőgazdasági őstermelői tevékenység megszűnését köteles öt napon belül a munkaügyi központnak bejelenteni.
A támogatások kezelésével kapcsolatos általános szabályokról az szja-törvény 19.§-a rendelkezik, aminek értelmében a támogatás összege a cél szerinti felhasználás időpontjában minősül bevételnek, mellyel szemben a felmerült és elismert kiadások költségként elszámolhatók.
Amennyiben a támogatást olyan magánszemély kapja, aki gazdasági társasághoz csatlakozik vagy azt alapít, akkor esetében a támogatás összege a magánszemély egyéb bevétele lesz. (Feltéve persze, hogy az ezzel összefüggő kiadásait a szóban forgó magánszemély a költségei között elszámolja. Költségelszámolás hiányában e magánszemély esetében is alkalmazható az szja-törvény 7. § (1) bekezdésének v) pontja.)
![]() |