A vártnál kisebb növekedés oka, hogy a bérdinamika kisebb mértékű volt az év folyamán, mint amit az év elején tapasztaltak, valamint ezzel párhuzamosan nőttek a háztartások megtakarításai – magyarázta Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója csütörtöki sajtótájékoztatóján, továbbá hozzátette, hogy a kutatóintézet a háztartások végső fogyasztásának idei csökkenését is módosította 1,5 százalékról 2,5 százalékra.
A kutatóintézet az idei évre 3,8 százalékos, 2011-ben pedig 3,5 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt vár - mondta Palócz Éva, aki azt is elárulta, hogy az augusztus végi 1081 milliárd forintos hiány 870 milliárdra való csökkentéséhez szükséges 200 milliárd forintos többletnek az utolsó negyedévben megvan a fedezete. A bruttó államadóság idén a GDP 82 százaléka, jövőre pedig 80 százaléka lehet.
![]() |
A gazdasági növekedés húzóága továbbra is az ipari termelés, ami a korábban várt 6 százalék helyett akár 7,5 százalékra is nőhet. Ez a 2009-es évi jelentős visszaesés után nagy jelentőséggel bír. Az exportértékesítés volumene is meghaladja az előző évit. Bár az előrejelzések szerint az export-import vonalon lassulás érzékelhető, még mindig pozitív irányba tolja a gazdaságot.
Az inflációs előrejelzések tartják a nyári előrejelzés adatait, amik szerint a kutatóintézet öt százalékra becsüli az értékét. Az unióban a legmagasabb árindexet tartó országok között szerepel Magyarország, aminek oka részben az ÁFA és a jövedéki adó tavalyi emelése, részben pedig az időjárás következtében emelkedő élelmiszerárak. A Kopint-Tárki jövő évi inflációs várakozása 3,5 százalék.
A közép-kelet-európai és magyar piacokat újra növekvő bizalom jellemzi, hazánk rövidtávú finanszírozási lehetőségei is javultak. A vezérigazgató azonban hangsúlyozta: „Nem szabad elfelejteni, hogy a kedvező körülmények részben a nemzetközi feltételek javulásából adódnak, így a szigorú költségvetési politika csak szükséges, de nem elégséges feltétele a javulásnak.”