A munkaügyi statisztikák alapján az elmúlt években romlott a friss diplomások foglalkoztatási helyzete. A felmérés szerint – a közhiedelemmel ellentétben – a frissen végzett diplomások mindössze 1,9 százaléka nem talált munkát 2007 óta a folyamatos munkakeresés ellenére sem.
A diplomás pályakövetés 2009-2010 elnevezésű kutatási program keretében csaknem ötezer, 2007-ben végzett hallgatót kérdeztek meg a diplomázásuk óta eltelt időszakról, arról, hogyan alakult karrierjük, pályájuk.
![]() |
A megkérdezettek negyven százaléka már dolgozott diplomájának megszerzése előtt, 53,5 százalék pedig a diploma megszerzése után keresett és talált is állást. Utóbbiak átlagosan 3,56 hónapot töltöttek álláskereséssel. A kutatás során mért 135 ezer forintos nettó havi átlagkereset megfelel a KSH által regisztrált átlagos fizetésnek.
Az elhelyezkedett diplomások munkájuk szakmai, tartalmi részével elégedettek, a fizetéssel kapcsolatban azonban már kevésbé pozitív a véleményük. Főként a pedagógiai, orvos- és egészségtudományi, természet- és társadalomtudományi területen elhelyezkedők érzik kevésnek a bérüket.
Fizetésükkel legelégedetlenebbek az orvosi és pedagógiai pályára készülők voltak, méghozzá azok, akik munkájuk szakmai, tartalmi feltételeire a legmagasabb pontszámot adták.
Az informatikai és jogi területen végzettek a legkiegyensúlyozottabbak: ők mind anyagilag, mind szakmailag az átlagnál elégedettebbnek bizonyultak. A gazdaságtudományi terület diplomásai annak ellenére, hogy ők a legelégedettebbek a fizetésükkel, szakmailag találnak kivetnivalók munkájukban. A természet- és a társadalomtudomány területeiről kikerülők mindkét szempontot alulértékelték, a megkérdezettek szerint az alacsony béreket csak kis mértékben kompenzálja a munka szépsége.
A diploma utáni első munkahely megszerzésében a személyes kapcsolatok szerepe meglepően erősnek bizonyult. Ez megfelel az összes munkaügyi központ és fejvadász cégek adataival, ahol a munkahelyszerzés sikere 40 százalékban a kapcsolati tőkén alapul.
Az álláskereső friss diplomások egyharmada ismerős ajánlása révén szerzett munkát. Hirdetés útján 28,4 százalék, munkaközvetítő cég segítségével pedig 3,9 százalék talált munkát. A felsőoktatási intézmények szerepe az első munkahely megtalálásában csekély – a friss diplomával rendelkezők körében összesen 6,9 százalékban járultak hozzá valamilyen módon (akár karrier irodák, tanári ajánlások, akár intézményi kapcsolatok révén) az első, diplomához kötött állás megszerzéséhez.